Subscribe:

Ads 468x60px

duminică, 2 februarie 2014

Barcelona - Valencia 2-3

Valencia a produs marea surpriză a începutului de an în Spania, învingând Barcelona chiar pe Nou Camp cu scorul de 3-2. Din 2003 liliecii nu mai reuşiseră să învingă pe ternul catalanilor. Este prima înfrîngere pentru Barcelona în campionat pe Nou Camp, după 31 de meciuri consecutive, ultima dată pierzând în aprilie 2012 în faţa lui Real Madrid.

Alexis Sanchez a deschis scorul pentru gazde în min.7, dar Valencia a egalat chiar înainte de pauză prin Dani Parejo, iar în min. 48 au trecut în avantaj după golul marcat de Piatti. Echipa blaugrana a egalat la 2 după doar şase minute dintr-un penalty transformat de Messi. Valencia nu s-a mulţumit cu un punct şi în min. 59 a trecut din nou în avantaj prin golul reuşit de Paco Alcacer, după o pasă venită de la Feghouli, acesta fiind la al doilea assist în această partidă, după ce reuşise să dea pasa decisivă şi la primul gol. În urma acestui rezultat, sunt şanse mari ca Barcelona să piardă primul loc în Primera, dacă rivalele din Madrid reuşesc să obţină punct sau puncte în partidele care le au de disputat astăzi.