Ads 468x60px

duminică, 15 iunie 2014

Costa Rica detoneaza prima bomba invingand Uruguay-ul cu 3-1

Costa Rica a invins Uruguay-ul provocand prima mare surpriza a acestui mondial.

Costaricanii au jucat deschis, cu dezinvoltura, increzatorii in propriile forte si au reusit sa castige in fata unei echipe vazuta de multi favorita grupei. Dupa deschiderea scorului prin Cavani, celestii nu au mai existat, in teren fiind prezenta o singura echipa, Costa Rica. Inca din finalul primei reprize costaricanii au pus stapanire pe joc, dar in repriza secunda au controlat in totalitate partida din punct de vedre tactic si au marcat de 3 ori producand marea surpriza. Personal am fost surprins negativ de jocul Uruguay-ului, care nici la 1-1 si nici la 1-2 nu a facut nimic sa revina in joc, nu a incercat sa puna putina presiune, in unele momente dand impresia ca asteapta fluierul final, chiar daca nu era inca nimic pierdut. Nici banca tehnica nu a fost capabila sa i-a vreo decizie care sa resusciteze jocul, intre golul 2 si 3 al costaricanilor, distanta de 30 de minute fiind suficienta pentru a intoarce rezultatul, insa o singura data, prin Cavani Uruguay-ul a fost periculoasa. Cand scorul a devenit 3-1, era limpede ca totul s-a terminat, moment in care Suarez a ramas incremenit pe banca. Recunosc, sunt un simpatizant al acestui formidabil jucator si mi-ar parea rau sa nu-l vad jucand in fazele superioare ale competitiei. Se spune ca nu va putea juca decat in ultimul meci, cand ar putea fi deja prea tarziu pentru echipa sa.

Revenind la Costa Rica, aceasta a meritat din plin victoria, practicand un fotbal de calitate si fiind mult superioara adversarei. Reprezentativa Uruguay-ului a parut o formatie obosita, fara chef de joc, fiind parca prezenta la o partida amicala. Nu am vazut niciun pic de ambitie, de daruire, de lupta in jocul acestei formatii care invidual este mult superioara oponentei din aceasta partida. Cred ca una din cauzele majore ale acestei infrangeri este tratarea cu superficialitate a partidei, probabil Cavani si compania vazundu-se invingatori inainte de a juca partida.

Uruguay: Muslera – Maxi Pereira, Lugano (c), Godin, Caceres – Stuani, Arevalo, Gargano, C. Rodriguez, Forlan, Cavani. Rezerve:Munoz, Martin Silva, Fucile, Alvaro Pereira, Abel Hernandez, Luis Suarez, Gimenez, Lodeiro, Diego Perez, Ramirez, Coates, Gonzalez. Antrenor: Oscar Tabarez
      Costa Rica: Navas - Gonzalez, Umana, Gamboa, Duarte – Bolanos, Diaz – Tejeda, Borges, Ruiz – Campbell. Rezerve:Pemberton, Cambronero, Acosta, Myrie, Barrantes, Francis, Esteban Granados, Brenes, Miller, Calvo, Urena, Cubero.Antrenor: Jorge Luis Pinto