Subscribe:

Ads 468x60px

duminică, 2 martie 2014

Manchester City catiga Cupa Ligii

Manchester City a castigat Cupa Ligii dupa o victorie cu 3-1 in fata lui Sunderland.

Cetatenii au inceput cu stangul partida de pe Wembley si primesc gol destul de devreme, in minutul 10, Borini reusind sa inscrie cu un sut la coltul lung al portii aparate de Pantilimon. 1-0 pentru "pisicile negre" a fost si scorul cu care s-a intrat la cabine. La reluare "cetatenii" au alergat dupa egalare, iar Yaya Toure a reusit sa marcheze in min.55 cu o executie de exceptie de la distanta, scorul devenind 1-1. Dupa doar un minut City profita de situatie si mai inscrie odata prin Nasri, francezul reluand in plasa o centrare de pe partea stanga a lui Kolarov. City mai inscrie odata in min. 90, scorul devenind 3-1 si astfel cetatenii reusind sa castige pentru a 3-a oara in istoria clubului Cupa Ligii.

Cele mai multe trofee din istoria competitiei le are 1.Liverpool (8) 2.Aston Villa (5)  3.Manchester United, Nottingham Forest, Tottenham, Chelsea (4).